Webinár  Reziliencia & Energy – manažment, ako bolo?

Webinár Reziliencia & Energy – manažment, ako bolo?

V stredu 27.4.2022 sme absolvovali ďalší zo série bezplatných webinárov v rámci celoročnej vzdelávacej iniciatívy ALKP „Môj projekt celoživotného vzdelávania.

Ponúkame Vám krátku rekapituláciu z celého webinára.

 

Čo je moja priorita?

Touto otázkou sme začali webinár s lektorkou Zuzanou Čmelíkovou.

Niekto má prioritu prácu. Niekto rodinu. Niekto zdravie. Existuje najsprávnejšia priorita? Pravda bude niekde uprostred, pričom udržať povestný balans medzi našimi prioritami vie kartami každého z nás neraz zamiešať. Za posledné roky sa svet zmenil a my počúvame zo všetkých strán  na čo sa sústrediť a na čo nie, čo je vlastne normálne. Čo robiť a čo nerobiť. Istotu čo je správne a nesprávne nám však nevie dať nikto.  Respektíve, predsa len jedna istota existuje – že zajtra, bude veľa vecí INAK.

Keďže istoty nemáme, je tu otázka. Kto sa o nás postará? Na koho sa môžeme spoľahnúť? Odpoveď je jednoduchá. Na seba. A o tomto je reziliencia. O odolnosti. O schopnosti znášať zmeny. O rovnováhe. Tu už sa dostávame viac dovnútra, viac k sebe. Jednoduchý príklad nám predostiera nasledujúci obrázok.

Keď spadne vajce, rozbije sa. Ak chceme byť ako tenisová loptička, ktorá sa pri páde odrazí, je potrebné nastaviť si systém fungovania taký, aby sme všetko zvládali. Poďme bádať.

Čo mi to, čo každý deň robím, pomáha v mojom bežnom dni, aby som dokázal optimalizovať môj výkon, moju energiu? Aké návyky by sme potrebovali? Byť odolný totiž znamená vybudovať si malinké mikronávyky. Také, ktoré nám budú pomáhať našu energiu načerpávať a zároveň šetriť. Tu lektorka dáva inšpiratívny typ –  siahnuť po knihe Atómové návyky od James Cleara. Zuzka zároveň radí začať v tom najmenšom. Pomaličky, krok po kroku.

Asi Vás neprekvapí, že celkom dôležitú úlohu tu zohráva faktor stresu. Začína to možno červeným fľakom na koži, pokračuje úzkosťami… Môžeme mať najmodernejší mobil s úžasnými aplikáciami. Ak sa vybije a nedáme ho na nabíjačku, jeho prevratné funkcie sú nám na nič. Mimochodom. Vedeli ste, že keď sa človek dostane do stresu, znižuje sa mu IQ a robí rozhodnutia tejto zmene adekvátne?

Ako prvú pomoc pri pociťovaní stresu lektorka Zuzka Čmelíková odporúča dýchanie. Tak banálne… keďže vzduch je zdarma, však? Bez vody vydržíme nejaký čas. Bez jedla o niečo dlhšie. Ale bez vzduchu…. Nádych na 4, podržať dych na 4, výdych na 4. A opäť. Takáto krátka vec, zadarmo a rýchlo nám vie pomôcť. Možno máme pocit, že osožné môžu byť len drahé prevratné riešenia. A nakoniec sa vrátime k poznaniu, že tie naj veci sú predsa zadarmo. Väčšinou J. Cvičenie sme si na webinári aj vyskúšali a je na nás, či sa do toho pustíme a urobíme z neho pravidelnú súčasť.

Ako inak môžeme ešte budovať našu odolnosť a manažovať vlastnú energiu?

Na webinári sme si do pracovného listu značili konkrétne kroky budovania našej odolnosti v piatoch pilieroch:

Fyzický pilier

Emocionálny pilier

Mentálny pilier

Spirituálny pilier

Vzťahový pilier.

Každý pilier má dve fázy – oddychovú, v ktorej čerpáme energiu, „oddychujeme,“ cítime sa dobre, „vypíname.“ Druhá fáza v tom istom pilieri je  tzv. záberová fáza, kedy je potrebné zabrať. Pretože ako sa hovorí… no pain, no game – ak ťa to nebolí, neporastieš.

Ak vo fyzickom pilieri v oddychovej fáze budeme ležať na gauči (čiže sa nám darí odrovnať nášho vnútorného sabotéra, že by sme mali ísť žehliť alebo pracovať), tak v záberovej fáze si zacvičíme, napriek tomu, že sa nám nechce, máme potom svalovicu, potíme sa a bolí nás „celý človek.“ Alebo sa prekonáme a ideme sa učiť anglickú gramatiku a slovíčka – v prípade, že sme si stanovili tento cieľ osobnostného rastu. Kľúčová je tu motivácia, ktorá nám pomôže prekonať sa a záberovú fázu zvládnuť. Ak je mojou motiváciou navštevovať dcéru v Amerike, budem sa chcieť dorozumieť na letisku a bez obáv cestovať. Ak viem moje „prečo,“ vydržím a dokážem všetko.

Pamätajte. ZAČAŤ alebo SKONČIŤ je ľahké. NAJŤAŽŠIE je VYDRŽAŤ!

Ponúkame Vám na stiahnutie pracovnú tabuľku Energy – managementu s piliermi Vašej osobnej reziliencie. Ako všetko hodnotné, aj takéto zamyslenia, ktoré si dáme na papier, si budú vyžadovať sústredenie, koncentráciu a čas.

Držíme Vám palce.