Prečo TICHO? Dozviete sa na KURZE TICHA!

Prečo TICHO? Dozviete sa na KURZE TICHA!

Učia nás žiť tu a teraz, hovoria o vedomej prítomnosti.

Na to, aby sme vnímali TU a TERAZ, je nevyhnutné stíšiť sa, upokojiť myseľ a využiť silu ticha. Potrebujeme zabudnúť na minulosť, prestať sa sústrediť na budúcnosť a stať sa len pozorovateľom vlastnej mysle. Byť vnímavejším na prítomný moment.

Fenoménom súčasnej doby je neustále dosahovanie cieľov, úspechov, súťaženie a snaha o vyhrávanie. Dosahovanie cieľov môžeme prirovnať k ceste na pomyselný vrchol po ktorom túžime. Keď sa na vytýčený vrchol dostaneme, nastáva dočasná spokojnosť a zamyslenie sa nad tým, čo ďalej. Vtedy sa rozhodujeme o ďalšom, väčšinou náročnejšom vrchole alebo už máme dosť a nastal čas sa vrátiť k svojim východiskám.

Vzostup rovnako ako zostup prináša svoje riziká. Jedno je však isté, v tom jednom bode na vrchole nikto nezostane naveky. Opäť pocíti túžbu po pohybe. Avšak rozhodnutie o tom, ktorým smerom sa človek vydá, či zvolí nový vrchol alebo sa vráti,  je len na ňom samotnom. V takejto situácii je skutočne prospešné, keď to rozhodnutie človek urobí sám a slobodne.

Často sa rozhodujeme pod vplyvom vonkajších podnetov, ktorých je veľké množstvo a ktoré sa vďaka rozvoju informačných technológií na nás valia. Doba sa šialene zrýchlila, zrýchlilo sa životné tempo. Človek má problém spomaliť.  Prestávame počúvať vlastné ja a počúvame diktát spoločenského nastavenia. Dlhodobo však nie je možné ignorovať svoje vnútorné potreby bez následkov. Preto čas zastaviť sa a byť sám so sebou je jedna z odporúčaných činností, ktoré by sme si mali dopriať. A to nemyslím len na obdobie, ktoré si vytvárame počas krátkodobých dovoleniek. Čokoľvek urobíme pre seba sa počíta. Ovplyvňuje to našu spokojnosť a vplýva to na mieru nášho šťastia. Už dávno je jasné, že šťastie sa hľadá v sebe.

Na kurze Ticha Vám ponúkame zažiť pokoj vo svete hluku. Pokoj, ktorý z vonku prenesiete do svojho vnútra.  Pretože ako povedal Isaac Lidsky: „To čo vidíte, má vplyv na to ako cítite a to ako cítite môže doslova zmeniť to, čo vidíte.  Vytvárate si vlastnú realitu, ktorej veríte. Veríte jej vo vašej kariére, osobnom živote, osobných vzťahoch.“ Prednášku muža, ktorý počas svojho života stratil zrak si môžete pozrieť TU.

Ponúkame Vám kurz Ticha, ktorý je jednodňový a prebieha v prírode v Štiavnických vrchoch, bez ohľadu na poveternostné podmienky. Súčasťou je malé zastavenie na jednoduchý obed (kapustnica alebo guláš) na horskej chate.

Čo je obsahom kurzu :

  • Na úvod zoznámenie.
  • Zopár inštrukcií o tom ako budú prebiehať aktivity (v tichu), ktoré pomôžu premýšľať nad tým kam smerujeme, po čom túžime, za čo sme vďační.
  • V tichu, počas chôdze a pri zastaveniach vytvoríme mysli priestor, aby sme si mohli utriediť informácie, aby nás mohli napadnúť nové veci, aby sme sa pozreli na veci z iného uhla.
  •  Čas v tichu pomôže premyslieť budúce kroky, ak sa potrebujete pre niečo rozhodnúť. Pretože zmena nie je náročná, len rozhodnutie k zmene.
  • Na záver sumarizácia zažitého (verbálna/slovná) pre ujasnenie-pochopenie-uistenie v sebe objaveného prostredníctvom aktivít.

Ak Vás ticho zaujíma, pozrite si aj krátke video tom, čo naučí mlčanie. Je to príbeh o mužovi, ktorý neprehovoril 17 rokov a tvrdí, že začal počúvať, keď prestal rozprávať.

Prihláška na kurz :

Kurz Ticha 30.3.2019 tu: https://alkp.sk/aktivity/kurz-ticha-30-3-2019-bs/

Kurz Ticha 10.4.2019 tu :https://alkp.sk/aktivity/kurz-ticha-10-04-2019-bs/

Kurz Ticha 13.5.2019 tu: https://alkp.sk/aktivity/kurz-ticha-13-5-2019-bs/

Kurz Ticha 8.6.2019 tu: https://alkp.sk/aktivity/kurz-ticha-8-6-2019-bs/