Pustite sa do hľadania šťastia v sebe

Pustite sa do hľadania šťastia v sebe

Dary, ktoré nám prináša vonkajší svet, nás nikdy neurobia šťastnými. Šťastie sa nedá vlastniť. Šťastný môže byť len človek. Ak hľadáme šťastie vonku, je naše hľadanie úplne zbytočné. Šťastie môžeme nájsť iba vo svojom vnútri. Byť šťastný v skutočnosti znamená byť sám so sebou a so svojím životom v harmónii, využiť miesto, na ktorom stojím a každý okamih prežiť naplno. (Kurt Tepperwein)

….byť sám so svojim životom v harmónii….ale bežne sa stretávame s nespokojnosťou v práci, vo vzťahoch, v spoločnosti. Ako nájsť šťastie v sebe?  A vôbec dá sa to?

 V knihe Ako byť šťastný, ktorá je zamyslením sa Dalajlámu a Howarda Cutlera, dochádzajú autori k záveru, že šťastie závisí od stavu mysle viac než od vonkajších okolností. To, či sa cítime šťastní alebo nešťastní závisí skôr od toho, ako sa staviame k danej situácii. Je to presne tak ako hovorí staré nórske príslovie: Nie je dôležité ako sa máte, ale ako to beriete.

 Áno. Je to skutočne uhlom pohľadu, ktorý si na vec vytvoríme. Poznáte to. Akoby ste vy sami odpovedali na otázku: Ako vnímate pohár vody naplnený do polovice. Je poloplný alebo poloprázdny?

 

V ALKP realizujeme kurz Kariérne poradenstvo, ktorý účastníkov vzdelávania počas 6 dní vedie k zamýšľaniu sa o svojich hodnotách, talentoch, možnostiach…očakávaniach.

Opakovane sa stretávame s nesúladom vonkajšieho sveta a svojich vnútorných presvedčení. Niekedy sú naše osobné presvedčenia hlboko schované pod vrstvou, ktorú sme si vytvorili ako svoju ochranu. Často potláčame emócie, veď spoločnosť/okolie má svoje očakávania, ktoré je potrebné naplniť. Alebo sú to naše očakávania?

Veľkú „šarapatu“ v tomto prípade robí náš sklon „porovnávať sa.“ A tu platí veľmi obdobný princíp ako s videním vody v pohári. V prípade nás ľudí, záleží na tom, s kým sa porovnávame. Sme oproti bezdomovcovi šťastnejší?  Alebo nedosahujeme úroveň šťastia Billa Gatesa alebo Oprah Winfrey?

Preto je dôležité hľadať šťastie v sebe, zamyslieť sa nad sebou, nad situáciou v ktorej sa nachádzame. Na základe osobnej skúsenosti viem, že názor na nejakú vec/situáciu sa dá zmeniť rovnako ako videnie pohára s vodou z poloprázdneho na poloplný.

To o čom píšem som zažila osobne, uvediem jeden príklad z pracovného prostredia. Keď som zakladala firmu, jej kapitálom na začiatku bolo -3.300 EUR. Po niekoľkých rokoch fungovania boli na účtoch plusové čísla. Tie umožňovali pri pokrytí všetkých nákladov firme prežiť 4 mesiace. A ja som podľahla panike, či nebudem musieť firmu zatvoriť. Ten negatívny emočný stav netrval krátko. Ďakujem za ten moment, kedy ma napadlo…veď pred rokmi to bolo -3.300 a ja som nemala pochybnosti, čo tu teraz panikárim!!!

Nájdite si čas, možno aj na kurze Kariérneho poradenstvapustite sa do hľadania šťastia v sebe. Niektoré veci v sebe treba objaviť, uvedomiť si ich a naučiť sa ich tiež pochopiť. A keď prostredníctvom učenia zmeníte pohľad na seba, môžete predpokladať aj dopad na vzťahy s okolím.

Veľa šťastia priatelia.