Čo naučí mlčanie?

Čo naučí mlčanie?

Čo môže priniesť mlčanie?

Muž, ktorý neprehovoril 17 rokov tvrdí, že začal počúvať, keď prestal rozprávať. Naučil sa pritom veľa o ľuďoch, o tom čo robia a akí sú. Je mimoriadne zaujímavé, čo mu priniesli roky mlčania.

Možno si aj vy v jeho slovách nájdete odkaz,ktorý na Vás prehovorí slovami: „Musíte zanechať bezpečie toho, čím ste sa stali a ísť na miesto toho, kým sa môžete stať. Chcem Vás povzbudiť, aby ste išli na to ďalšie miesto, aby ste utiekli z  akéhokoľvek väzenia, nech je akokoľvek pohodlné, pretože práve teraz musíte niečo urobiť“. Príbeh Johna Francisa, ktorý sa rozhodol mlčať si môžete pozrieť TU.

A čo môže priniesť ticho?   

Stretnutie s tým najdôležitejším človekom. So sebou samým. Často krát sa nám mlčanie spája s dusivým tichom pri prežívaní konfliktu, ale vedomé mlčanie s niekým, s kým nám je dobre prináša pocity pokoja a šťastia. „Mlčanie, samota, oddych a vyčkávanie – to sú cesty do vnútra… Stálym rozprávaním a hlukom je človek vytlačený sám zo seba. Jeho vnútorný poriadok sa rozpadá. Tak stráca aj pravé slová. Mlčanie patrí k reči ako vdych a výdych. Až mlčanie a slovo tvoria jeden celok.“ (Romano Guardini).

O mlčaní by sa dalo toho veľa rozprávať 🙂 Mlčaním sa môžete zaoberať v Banskej Štiavnici na kurze Ticha, lebo iba ten kto mlčí, počuje.

Prečítajte si aj článok o hľadaní šťastia.