10 rád ako si vybrať dobrý kurz

10 rád ako si vybrať dobrý kurz

Poznáte to. Máte tému, v ktorej sa chcete vzdelávať a dôvody prečo tak urobiť. Po rozhodnutí ísť do vzdelávania obyčajne nasleduje proces „hľadania“ a otázka kde na kurz ísť. Ak máme priamu referenciu na vzdelávaciu aktivitu, ktorej sa už náš kolega, známi, príbuzní či priatelia zúčastnili, rozhodovanie je o to ľahšie. Nie je nič lepšie, ako mať priamu referenciu. Pri nákupe hmotných vecí väčšinou zájdeme na porovnávacie portály, kde nájdeme množstvo porovnateľného tovaru, v rôznych cenách, vrátane referencií, hodnotení zákazníkov, pridávaných plusov a mínusov. Čo v prípade, ak referenciu nemáme?

  1. Hľadajte. Hľadajte zoznam poskytovateľov daného kurzu a urobte si prieskum. Pozorne si prezrite ich webové stránky, prečo inštitúcia vznikla, čo ponúka a čo má reálne za sebou. Sledujte či má poskytovateľ jasné a jednoznačné informácie na stránke, termíny kurzov.
  2. Sledujte špecializáciu vzdelávacej inštitúcie. Ide o spoločnosť ktorá sa zameriava na jazykové kurzy, špecializuje na koučing, alebo softskills? Alebo ide o spoločnosť, ktorá ponúka desiatky kurzov, od kurzu pre opatrovateľky v zahraničí, cez ochranu osobných údajov a BOZP, až po tvrdé odborné zručnosti IT kurzov pre programovanie SQL?
  3. Prezrite si recenzie a komentáre k ich práci na sociálnych sieťach či vo vyhľadávacích portáloch, prípadne diskusných fórach.
  4. Sledujte dĺžku kurzu a časovú dotáciu na vzdelávanie. Rýchlokvasné kurzy ponúkajúce osvedčenia za pár odprednášaných hodín zaváňajú neprofesionalitou a fraškou.
  5. Zvážte cenu kurzu. Najlacnejší kurz deklarujúci otvorenie kurzu v každom meste nad 5000 obyvateľov býva zväčša nerealizovaný. O vzťahu medzi cenou kurzu, kvalitou kurzu a časom si môžete viac prečítať v článku tu.
  6. Pýtajte sa na metódy vzdelávania. Časy, kedy si účastník vzdelávania len sadne na stoličku a celý deň počúva prednášku, sú už preč. Uprednostnite sociálne interakcie pred statickým vzdelávaním.
  7. Koľko účastníkov sa zúčastní vzdelávania? Optimálna kapacita kurzu je 8-12 ľudí. Na kurze, kde bude 20 ľudí stráca lektor akýkoľvek čas na venovanie sa jednotlivcom a reflektovanie potrieb skupiny. Účastníci majú minimum priestoru na svoje otázky, na vysvetlenia a objasnenia. A naopak, pri počte ľudí na kurze 5 je na kurze nulová dynamika.
  8. Sledujte lektorské obsadenie, zistite si kto pred vami bude stáť a viesť kurz. Začínajúci lektor amatér – teoretik Vám zrejme odovzdá minimum poznania.
  9. Pýtajte sa vzdelávacej inštitúcie mailom. A telefonujte. Ako na vás pôsobí osoba, ktorá s vami komunikuje? Poskytuje Vám konkrétne informácie, dáva vám riešenia, zodpovedá na všetky vaše otázky? Alebo vám poskytuje nejednoznačné odpovede, po ktorých ste zmätený a neviete vlastne či a kde sa bude kurz realizovať?
  10. Všímajte si akú starostlivosť poskytuje vzdelávacia inštitúcia klientovi. Pýta sa na vaše potreby? Zaujíma sa o vás ako o človeka? Ako komunikuje? O čom rozpráva? Aké podporné informácie ponúka?

Na záver možno ešte malý tip. Dajte na intuíciu. Zvyčajne býva správna 🙂

Prajeme Vám šťastnú ruku pri výbere tých najlepších kurzov.

Kurz Lektor

Kurz Kariérne poradenstvo