ČAS vs. KVALITA vs. CENA vo vzdelávaní

ČAS vs. KVALITA vs. CENA vo vzdelávaní

Je rýchlosť vo vzdelávaní cesta?

Doba je rýchla. Vzniká potreba mať všetko a hneď. Ako to už býva, nosnú rolu zohrávajú tri faktory: ČAS, KVALITA a CENA, pričom minimálne jeden z nich zostane vždy nenaplnený.  

Pamätajme si:

Ak chceme kvalitu, budeme si musieť zrejme priplatiť a určite to nebude rýchlo.

Ak chceme rýchlosť, tiež si musíme priplatiť a výsledok pocítime na zníženej kvalite.

Ak chceme šetriť na financiách, môžeme mať to čo chceme zrejme rýchlo, ale na kvalitu môžeme zabudnúť.

Asi sme už viackrát v živote počuli a povedali: „všetko má svoj čas.“ Ani z vajca sa nestane kura skôr, kým sliepka nebude sedieť dostatočný čas na vajíčku. Verím na rýchly úspech, ktorý sa snúbi skôr s rozhodnutím využiť príležitosť a chytiť sa šance.

Niekedy rozmýšľam, či má spoločnosť skutočne záujem o kvalitu vo vzdelávaní dospelých. Ak má vzdelávanie, z ktorého majú ľudia odísť do praxe s lektorskými zručnosťami  trvať jeden deň prezenčnej výučby, tri popoludnia a 8 dní dištančného vzdelávania, kedy sa „účastník“ kurzu učí sám doma z teoretických podkladov, zrejme  bude niekde chyba. Chyba, ktorá podporuje šírenie rýchlokvasných kurzov pre tých, čo potrebujú „papier.“ To, že takýto lektor podáva podpriemerné výkony, nevie si poradiť s prípravou kurzu, obsahom, dynamikou školenia, valcujú ho agresívni klienti alebo nevie zvládnuť účastníka kurzu v odpore, pretože sa to nemal kde naučiť, je následne smutné. Aké hodnoty vie odovzdať takýto lektor účastníkom svojho kurzu? Investovaním do rýchlo-kvasných kurzov si neuvedomujú dôsledky, ktoré sú následne odrazom ich vlastných úspechov, či neúspechov pred publikom. Výborne. Kúpili LACNO a RÝCHLO. Skutočný lektor však nejde po povrchu. Záleží mu na kvalite a vie, že praxi v lektorských zručnostiach sa nenaučí doma s podkladmi pre dištančné vzdelávanie. Vie, že sa potrebuje učiť od „živých ľudí“,  ktorý sú na míle pred ním. A sám cíti, že by sa možno potreboval od nich učiť aj niekoľko týždňov, aby dokázal uchopiť lektorské zručnosti. A nie úbohý jeden deň a tri popoludnia.

Spoločnosť nás učí kupovať nepodarky. Sami si do nich montujeme „kazítka“

Pravidlo však zostáva platné. Našťastie. Trh je nekompromisný a postupne sa prirodzene vyčistí. Bude však potrebný  ČAS. A zatiaľ sa formuje úzka skupina vzdelávacích spoločností, ktoré ponúkajú a robia KVALITU a tá si vyžaduje finančnú aj časovú investíciu.

Je na ľuďoch, akými ľuďmi chcú byť. Možno aj to si vyžaduje svoj čas.

Prajem nám všetkým veľa kvality v akejkoľvek forme.

Nielen v kupovaných tovaroch… keďže napríklad kvalitné biokura dostanete kúpiť za slušnú pálku (CENA) len každý štvrtok (ČAS)

Nielen v kupovaných službách… keďže na termín u fakt dobrej kaderníčky čakáme tri týždne (ČAS)

Nielen vo výkonoch… keďže aj ten Sagan sa k nim dopracoval so skvelým trénerom a megabickylom (CENA) mesiacmi a rokmi driny (ČAS)

Nielen v medziľudských vzťahoch … keďže aj najlepšie priateľstvá stoja na dlhoročných základoch, dôvere, zážitkoch, a budovaní puta (ČAS)

ALE najmä v hodnotách, pretože tie z nás robia človečinu.