Zmeny v našom živote

Zmeny v našom živote

Ak si myslíte, že dobrodružstvo je nebezpečné, skúste rutinu. Tá je smrtiaca.“

 Paulo Coelho


Zacykliť sa nebýva zložité.  Často je spojené s istotami a zároveň so strachom zo zmien. 
Ako hovorí jedno staré príslovie – akákoľvek istota,  aj zlá,  je lepšia ako neistota. 
Mnoho ľudí prejde fázou čítania motivačnej literatúry a osobného rozvoja. V určitých momentoch nám to dáva nádej. Tú ktorú strácame, sme už stratili alebo ju práve hľadáme. Áno. Vtedy to má význam. Vtedy je príjemne nájsť niečo, čo nás posilní.  Ak však po prečítaní množstva kníh nie sme schopní v skutočnom živote realizovať zmeny, znamená to len to… že sme si prečítali dobrú knihu.


V mojich 45 rokoch som si po jednom telefonáte spomenula na príbeh o dedine,  ktorú zatápa voda.  Možno ho poznáte.  A ak nie, tu je v mojej voľnej reprodukcii. 

V celej oblasti nastali veľké záplavy. Muž stojí vo vode po kolená. Okolo prechádza čln a chlap z člnu naňho kričí: „Nastúp!“

Muž odpovedá: „Nie, nie, netrápte sa. Pán sa o mňa postará.“

O niekoľko minút stojí tento muž na verande vo vode po pás. Okolo prechádza ďalší čln a ľudia naňho kričia: „Rýchlo nastúp!“

Muž odpovedá: „Nie, nie. Pán sa o mňa postará.“

Teraz je už na streche domu a voda mu siaha po krk. Okolo letí helikoptéra. On si však namiesto toho, aby mával a volal o pomoc, vraví: „Nie, nie, veď Pán sa mňa postará.“

Utopil sa.

Keď sa potom stretol s Pánom, hovorí mu:

„Čo sa to vlastne so mnou stalo? Prečo si ma nezachránil?“

A Pán mu odpovedá:

„Ja neviem, čo sa to s tebou stalo. Poslal som po teba dva člny a helikoptéru a ty si nenastúpil.“

V môj deň „D“ mi zvoní mobil. Telefonuje moja známa.  „Choď na pohovor,  hľadajú manažéra.“  Odpovedám: „Čo si,  veď ja mám práce na zbláznenie.“  Po telefonáte premýšľam. Klientom robievam kariérne poradenstvo, mohla by som na tento pohovor ísť. Aspoň budem vedieť čo nového na pohovoroch na pozíciu manažéra.  V minulosti som zvykla chodiť na pohovory,  aby som vedela,  čo sa náborári pýtajú, ako pohovor  prebieha. Mojim cieľom bolo získať zručnosť vedieť rozprávať o pracovnom pohovore z praxe, z niečoho osobného, čo som zažila. Osobné zážitky, skutočná prax a rozprávanie toho, čo sa skutočne stalo.. sú kľúčovými a žiadanými kompetenciami v oblasti, v ktorej pracujem už 14 rokov – lektorovanie a kariérne poradenstvo. Keď máte 45 rokov, je to už aj o tom,  že si môžete dokázať,  či je o vás ešte záujem alebo môžete zistiť,  v čom by ste mali pridať,  aby vás chceli. 

Na prvé stretnutie som sa pripravovala v duchu,  že viem čo sa pýtajú a mala by som odpovedať čo očakávajú,  čo chcú počuť. Zaskočila ma otázka, o ktorej som už čosi počula v zmysle PREKVALIFIKOVANOSTI. Čiže otázka znela,  prečo vy vo vašom postavení… nechválim sa iba objasním –  riaditeľka a prezidentka dvoch organizácií – sa uchádzate o tento post?  Moja odpoveď bola jednoduchá: „CHCEM ZMENU.“

A tak som za pár dní nastúpila na novú pracovnú pozíciu. Po niekoľkých rokoch mám šéfa a po pár mesiacoch porovnávam. Pomohlo mi to! Vidím veci z iných uhlov, rozmýšľam o výhodách a nevýhodách budovania vlastnej značky i budovania cieľov niekoho iného. Pomohlo mi to obzrieť sa späť, rekapitulovať a uvedomiť si pocit, že keď už nevládzete, zistíte, že máte ešte veľmi veľa síl, aby ste zmenu ustáli, aby ste sa nadchli, bádali, skúmali a riešili odlišné problémy ako tie, na aké ste boli za 14 rokov zvyknutí. Áno zmena je život.

Na množstvo týchto uvedomení ale neprídete v ruchu neustálych myšlienok, niekedy sa potrebujete stíšiť a možno priam zostať úplne TICHO.

O význame vnútorného ticha sa môžete viac dozvedieť tu.

Začnete rozmýšľať o šťastí, o radosti z ľudí, ktorí stoja roky blízko Vás a pomáhajú Vám budovať Váš vlastný sen. Cítim vďačnosť a nadšenie z toho, že V. konferencia ALKP 7.10.2019 v Banskej Bystrici bude mať tému ŠŤASTIE a čo nám pomáha robiť nás šťastnými.

Emília Jányová Lopušníková