Rozhovory v ALKP

Dobrých lektorov je veľa.
Ale tých najlepších, ktorých si zapamätáte aj po absolvovaní desiatok školení, budete hľadať dlhšie. ALKP Vám s hľadaním pomôže. V mimoriadnych newslettroch Vám prinášame rozhovory so skvelými lektormi, srdcom mentormi, od ktorých je sa ČO učiť.
Nech sa páči, dnes na káve s lektorom Karolom Herianom, Petrom Turoňom a Romanom Mojšom.

karol 1      Peťko Turoň         _DSC4033

Ing. Karol Herian, PhD.                    Mgr. Petr Turoň                    Mgr. Roman Mojš

Ako si sa dostal k lektorskej práci?
Karol

Asi pred osemnástimi rokmi som začal učiť na univerzite a zistil som, že ma to veľmi teší, napĺňa. Spontánne som si začal tvoriť rôzne metódy aktívneho vyučovania, a popri prednáškach som pozýval študentov do interakcií, prezentácií, diskusií či do skupinovej práce a dobre to fungovalo. A potom som si uvedomil, že okrem učenia sa diali aj iné veci – objavil som prácu so skupinou, individuálne konzultácie, mentoring a zrazu okrem odborného obsahu sme začali so študentmi komunikovať témy obecné, sociálne, psychologické a prestal som byť pedagóg a stal som sa partnerom v učení, v rôznych rozvojových procesoch. Ešte som pár rokov učil na rôznych univerzitách, ale bolo jasné, že smerujem k lektorovaniu soft skills a neskôr ku koučingu.
Petr

Robil som prednášky o medziľudských vzťahoch, no a keďže som mal skúsenosť v managemente, rozhodol som sa svoju činnosť rozšíriť aj na lektorovanie pre firmy.
Roman
Pracoval som v Pedagogicko-psychologickej poradni (vtedajší názov) a dostal som lektorskú ponuku. Napriek tomu, že som nemal s lektorovaním žiadne skúsenosti, rozhodol som sa ísť do toho. Tak ako som tušil, táto práca ma oslovila. Veľmi rýchlo som pochopil, že v poradni skončím. Otvoril som si živnosť a išiel som do toho odvážne a naslepo. Definitívne som sa rozhodol v septembri 2007 a odvtedy profesionálne lektorujem.

Čo Ťa na lektorovaní oslovuje?
Karol
Takmer každý týždeň vstupujem do nového spoločenstva – nová organizácia, skupina, tím a ja som v úžase pred  tým všetkým „novým“. A v každom tom novom spoločenstve máme spolu tvoriť, učiť sa a rásť a fascinuje ma tento proces. Mám rád ľudí, rád vymýšľam programy, metódy a nástroje, ktoré pomáhajú pri učení, rád komunikujem s jednotlivcami a uchvacuje ma dynamika skupiny. V živote som mal aspoň 10 zamestnaní, ale toto je už povolanie, pri ktorom chcem ostať. Systém a spontaneita, záväznosť a sloboda, racionálne a neracionálne, cieľ a proces, zmena a prijatie, to sú niektoré z pólov, ktoré vymedzujú hraciu plochu každého tréningu či kurzu a keď sa na nej stretne desať jedinečných ľudí, začnú sa diať poriadne drámy – a trúfam si ich facilitovať 🙂
Petr
Vždy ma bavila psychológia… Na lektorovaní ma oslovuje možnosť pomáhať druhým ľuďom s oblasťou soft skills, ktorá je psychológii veľmi blízka.
Roman
Rozmanitosť  práce. Každá skupina s ktorou pracujem je iná a to sa mi páči. Páči sa mi aj to, že nesedím celý rok v jednej kancelárii. Síce veľa cestujem, ale je to pre mňa prijateľnejšie. Viac mi vyhovuje takýto štýl práce.

Aký bol Tvoj najsilnejší moment v Tvojej lektorskej praxi?
Karol

Veľa momentov bolo najsilnejších…  Ale predsa, mňa vždy fascinuje vývoj, ktorý sa deje akoby „sám“, bez priamej intervencie lektora. Skupina je živý a komplexný organizmus, nikdy v nej nie sú jasné a lineárne pravidlá a jej vývoj nevieme nikdy celkom odhadnúť.  Robil som viacdňové náročné školenie so skupinou zavretou na hoteli mimo civilizácie, bola to skôr facilitácia, a v jeden večer prišla veľká kríza – frustrácia, nespokojnosť s výsledkami, nedôvera v tím. Spätná väzba v ten večer bola negatívna a ja som s tým nevedel nič robiť a ani nechcel. Iba som našu situáciu pomenoval. Veľakrát, musel som len dôverovať sebe, dôverovať ľuďom a procesu. Nezaspávalo sa dobre nikomu, ľudia boli celkom rozladení a všetci si to uvedomovali. A prišlo ráno… a možno to bol ten najsilnejší moment, na ktorý sa pýtaš. Bez zásahu a intervencie, ľudia sa vrátili k veľmi produktívnej práci, skupina bola jasná, otvorená, atmosféra v nej prajná a podporná. Neintervenoval som a „ono“ to predsa pracovalo!  Pokračovali sme veľmi efektívne ďalej.
Petr
Musím sa priznať, že nemám momenty, ktoré by boli oproti iným nejako zvlášť silné. Keď klient pochopí, že zmenu situácie dosiahne zmenou vlastného správania. V takýchto chvíľach cítim najväčší význam svojej práce.
Roman
Najsilnejšie momenty sú pre mňa spätné väzby od účastníkov. Nemyslím tie na papieroch ale tie, keď ľudia ostanú po skončení vzdelávania dlhšie a hovoria mi o svojich dojmoch a o tom ako sa im vzdelávanie páčilo, čo si uvedomili a čo sa naučili. Mnohí sa ozvú aj neskôr, napr. prostredníctvom emailu, alebo zavolajú.

Čo Vám pomáha sa dobre nastaviť na lektorovanie?
Karol
Len pár týždňov v minulom roku som trochu pociťoval vyhorenie, inak sa teším každý deň na svoju lektorskú prácu. Nemám žiadnu vedomú procedúru, ako sa nastaviť na lektorovanie. Považujem lektorovanie nie za prácu ale za privilégium. Je to pre mňa pocta, že si ma niekto pozve a ja môžem pracovať veľmi otvoreným a neraz dôverným spôsobom s dospelými ľuďmi, sprevádzať ich, viesť ich.
Petr
Empatia. Schopnosť vcítiť sa do situácie, ktorú klient potrebuje riešiť.
Roman
Lektorovanie je práca ako každá iná. Keď Vás baví, nemusíte sa na ňu nejako extra nastavovať.  Keď Vás nebaví nerobte ju =).

Čo by si robil inak, ak by si opäť začínal?
Karol

Asi by som nič a nijako neurýchlil – umenie lektorovať si vyžaduje učenie sa a prax, reflexiu, prax, spätnú väzbu, prax, odvahu, prax, pokoru, prax, drzosť…  Takýmto spôsobom som preskákaval veľa rokov, to je moja cesta.  No predsa, možno by som viac dbal o marketing, budovanie kontaktov, vzťahov a na prezentáciu svojej práce. V tom som bol na začiatku neskúsený. Viem však, že základom je remeslo, odbornosť a srdce, tá práca sa potom odprezentuje sama.
Petr
Skôr by som sa začlenil do inštitúcií ako je ALKP. Nielen výmena skúseností, ale najmä to, že sa človek pohybuje v prostredí vzdelávania, mu pomôže získať ten správny ťah na bránku.
Roman
Pravdepodobne nič. No nie som si istý či by som mal teraz odvahu sa do toho pustiť.  Som rád, že mám za sebou prvých 10 rokov profesionálneho lektorovania a som zvedavý na ďalších minimálne 10 =).
Za rozhovor ďakujeme Karolovi Herianovi, koučovi, lektorovi a spisovateľovi, s ktorým ALKP spolupracuje už niekoľko rokov.  Rovnako ďakujeme Romanovi Mojšovi, lektorovi soft skills a našej stálici na výborných lektorských školeniach a Petrovi Turoňovi, lektorovi a kariérnemu poradcovi, ktorý Vás hĺbkou a hodnotou svojich myšlienok na školeniach bezpochyby osloví.

Krásny deň, Tím ALKP