II. Konferencia ALKP je za nami

Ako to už býva, každý začiatok má aj svoj koniec. 4. 10.2016 sme sa stretli v Hotely Dixon**** v Banskej Bystrici s ľuďmi, ktorí sa pohybujú vo svete vzdelávania a zdieľali sme spolu „Nové trendy vo vzdelávaní“. Taký názov mala II. Konferencia ALKP =) Radi by sme Vám sprostredkovali niekoľko zaujímavých momentov a kľúčových podnetov z tejto akcie. Akcie, ktorej predchádzali 3 mesiace príprav, od výberu miesta konania, cez hľadanie tých najlepších spíkrov, prípravu materiálov, až po výber toho, čo budeme papať =)

Konferencii deň vopred predchádzal dobrý pocit z vykonanej práce. Všetko sa podarilo stihnúť, pripraviť, vytelefonovať, prijať a odoslať mailom =)

priprava-dokonala pred

Po pol deviatej ráno sa už začali registrovať prví účastníci. Pri kávičke sa viedli neformálne debaty, v dobrej atmosfére a s úsmevom na tvári. Konferenciu tradične prišla otvoriť prezidentka Asociácie lektorov a kariérnych poradcov Mgr. Emília Jányová Lopušníková a viceprezident Mgr. Roman Mojš.

otvorenie

Pani prezidentka s úsmevom na tvári a typickým pre ňu „štastím v očiach“ privítala všetkých návštevníkov, vyrozprávala príbeh, aký sa skrýva za vznikom Asociácie, prečo tu ALKP je a kam smeruje.

samel-duosamel-tab

Prvým spíkrom na II. Konferencii ALKP bol projektový manažér, majiteľ vzdelávacej a poradenskej spoločnosti Ivan Sámel, ktorý na konferencii vystúpil s témou: Ako robiť úspešné webináre – prakticky. Vysvetlil, prečo je odmietnutie zákazníka, ktorý je vzdialený alebo v danom čase nedostupný manažérskym zločinom a predstavil Webináre – ako jeden z nástrojov, ktorými možno realizovať vzdelávanie napríklad aj z domu a v papučiach =). Pán Sámel nezabudol rozdať rôzne typy, na čo si pri organizovaní webinárov dávať pozor, aké sú ich výhody i úskalia, a aká je vlastne finančná náročnosť pri zabezpečovaní vzdelávania cez webinár.  Jednou zo zaujímavých informácií, ktoré sme sa dozvedeli bola aj odpoveď na otázku – po koľkých minútach vzdelávania cez webinár sa účastníci „mentálne odpájajú od kurzu“. Správna odpoveď bola 18 minút. Udržať pozornosť frekventanta, ktorý nie je prítomný v učebni je ťažké. Nie však nemožné =).

zelenkovawork

Na II. Konferencii ALKP bola druhým speakerom doc. Anna Zelenková z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pani Zelenková je odborníčkou na interkultúrne vzťahy a komunikáciu v medzinárodnom prostredí v anglickom jazyku. Na konferecii vystúpila s témou „Využitie učebných štýlov v lektorovaní a tréningu „, kde sme sa okrem iného dozvedeli aj to, prečo sa niekto efektívnejšie učí pri chôdzi, niekto sa dokáže učiť napríklad pri počúvaní hudby a iný zasa na koncentráciu potrebuje absolútne ticho. Príjemným spestrením vystúpenia bolo sledovanie ukážok z českého kultového filmu z roku 1976 „Marečku, podejte mi pero!“ a sledovanie Jiřího Kroupu, ako búcha hlavou do skrine pri učení sa básne…. „Jak lvové bijem o mříže…“ Pamätáte?

jankojankova

Dopoludňajšiu sériu prednášok uzavrel  Janko Dubnička, kouč osobného rozvoja, tréner a stratég pre dosahovanie vysokých výkonov top manažérov, športovcov,  jednotlivcov a tímov. Svoje energické vystúpenie začal úlohou pre zúčastnených. Tí mali vyjadriť svoj momentálny pocit a náladu pohybom =). Jankova prednáška „Ako pri vzdelávaní zaujať mozog?“ podporená perfektnou prezentáciou, kde sme videli plávajúce ryby, točiacu sa tanečnicu a aj čo to z ľudského mozgu zaujala natoľko, že sa stal najlepším spíkrom II. Konferencie ALKP. Blahoželáme!

libacvicime

Po dobrom obede, napapaní, s kávou v ruke nemohlo prísť nič lepšie, než stráviť hodinku so speakerkou Libuše Chiarou Hladekovou, ktorá účastníkov doslova „postavila na nohy“.  Vystúpenie pani Hladekovej sa nieslo v duchu Netradičnej prípravy lektora na prednášku, ktorá sa začína už doma, v pohodlí svojho domova.  Zasmiali sme sa, zacvičili si, a v dobrej nálade pokračovali ďalej =).

ja-viemz-prezentacie-giertlovej

Posledná hodinka na II. Konferencii ALKP patrila Kláre Giertlovej, profesionálnej koučke, lektorke, mentorke koučov a zakladateľke Slovenskej asociácie koučov. Inšpiratívne vystúpenie „Lektorský a koučovský prístup vo vzdelávaní dospelých – dve paradigmy s mnohými odtieňmi“ bolo v mnohom na zamyslenie. Ako vzdelávať, aby účastníci vzdelávania nedostávali informácie na tácke, ale prišli na ne sami? Myslím že všetkých zaujal príbeh dvoch pánov – Gladstonea a Disraeliho, rivalov v práci i  v láske. Ako to už býva, pri láske sme sa museli pristaviť. Títo páni totiž bojovali o srdce jednej ženy. Tá sa po stretnutí s každým z nich vyjadrila.

S Gladstoneom: „Tento pán je ten naúžasnejší, najinteligentnejší a najzaujímavejší chlap v celom Anglicku“.

S Disraelim: „Pri tomto pánovi som mala pocit, že JA som najzaujímavejšia, najinteligentnejšia a najšarmantnejšia žena v celom Anglicku“.

A tu už sme pri samotných základoch koučovania. Jeho podstatou je, aby koučovaný prišiel na riešenia svojich výziev sám. Gladstoneo pri stretnutí s dámou hovoril o sebe, Disraeli dámu počúval, a anglická lady sa práve vtedy cítila ako ryba vo vode. Slobodne. A keď sa človek cíti slobodne a dobre, dokáže zo seba vydať tie najúžasnejšie riešenia =)

 Výnimočnú udalosť zavŕšili slová prezidentky ALKP, Milky Lopušníkovej.

14568066_1194136590646649_5861582926947468833_n

DOVIDENIA O ROK NA III. Konferencii ALKP=)

ďakujeme.