Rozhovory v ALKP 5

Rozhovory v ALKP 5

Dnes aj na tému lektorských srdcoviek, nezabudnuteľných ľudí a letných reštartov.
Dankou CzinegeovouDanielou Dorčákovou   a Janette Horstmann.

Danka-Czinegeova-263x263   Dorčáková-263x263   Jani-263x263

Čo alebo kto Vás doviedlo/doviedol k lektorovaniu?
Danka
Lektorovanie prišlo nejako spontánne, pretože ak som chcela byť ja úspešná, musela som sa vzdelávať a zároveň som posúvala moje skúsenosti ďalej. Bol to prirodzený proces. Neskôr som mala možnosť pracovať vo veľkých korporáciách na manažérskych postoch a vďaka mojim výsledkom a skúsenostiam som často chodila školiť, pozývali ma ako hosťa alebo extérneho spíkra na rôzne akcie, konferencie….a tak to celé vlastne začalo ?
Daniela
Predovšetkým moje zamestnania. Samotná cestá bola dlhá, trvala viac než desať rokov. Každá moja pracovná pozícia bola o komunikácii, či už smerom k zákazníkom alebo k mojim tímom. V poslednom zamestnaní to bola moja kolegyňa Stanka S., ktorá bola môj lektorský a trénerský vzor. Pod jej vedením som začala školiť, doplnila  som si  andragogické vzdelanie a kurz lektor cez ALKP:))).
Janette
Najskôr pojem lektorovanie rozdelím z časového hľadiska na pred kurzom a po kurze v ALKP. K lektorovaniu pred kurzom lektora ma priviedla samotná pozícia, na ktorej som pracovala. Tu som musela školiť a nevedela som, či to robím dobre. Po ukončení môjho pracovného pôsobenia som sa rozhodla robiť to čo ma baví a v rámci koučingu som si uvedomila, že mi chýbajú teoretické a praktické vedomosti z lektorovania. A tak som absolvovala kurz lektorovania.
Je konkrétna časť počas školení, ktorá Vás baví najviac?
Danka

Spoznávanie ľudí na začiatku a ich premeny na konci školenia alebo tréningu. Keď vidíte počas školenia tzv. „aha reflex“ a potom nastúpi prirodzene silná vnútorná motivácia, ako získanú informáciu zaradia do reality… úžasné niečo! To vidíte na ľuďoch, na ich spontánnych reakciách, priamo tam… to treba zažiť! Je to zároveň aj moja spätná väzba.
Daniela
Čo téma to iné osobnosti. Najdôležitejšie je ustáť začiatok školenia, rôzne očakávania a naladenie sa na rovnakú vlnovú dĺžku a  energiu, potom to už ide . Spoznávanie osobností , ich skúseností a zážitky. Samotné  „šteklienie v bruchu“ prichádza vtedy, keď sa skupina usmieva a baví nás to spoločne.
Janette
Keďže dospelí sa v dnešnej dobe veľmi málo hrajú, je radosť vidieť ich pri hrách, ako im žiaria oči, otvárajú sa v nich už dávno zavreté dvierka kreativity. A spojenie sa učenia s týmito aktivitami je podľa mňa tá najúžasnejšia vec na lektorovaní.

Aké sú vaše témy na školeniach „srdcovky“?
Danka

Milujem svoju prácu, kontakt s ľuďmi a na každom školení som ako ryba vo vode. Tá energia, ktorá je na školeniach, spraví srdcovku z každej témy. No ak mám povedať aspoň jeden smer, sú to témy zamerané na osobnostný rozvoj.
Daniela
Určite je to Leadership – ako efektívne viesť ľudí, motivácia zamestnancov k dosahovaniu cieľov, delegovanie ako úspech moderného vodcu a pod. Ale taká moja najväčšia srdcovka  je  “ Podaj mi ruku a ja Ťa povediem.“
Janette
Koučkou som dlhšie ako lektorkou a preto sú mojou srdcovkou témy, kde využívam koučovací štýl a dajú sa riešiť rôzne témy, napr. motivácia, delegovanie, vytváranie tímov, osobný rast a dosahovanie cieľov.

Spomeniete si na nezabudnuteľnú skupinu ľudí, ktorú ste učili?
Danka

Takých je viac, no spomeniem dámy – budúce certifikované opatrovateľky zo Želiezoviec, ktoré som školila v rámci REPAS-u. Prešli úžasnou aj osobnostnou zmenou, na konci to boli sebavedomé dámy s odhodlaním uspieť a zmeniť svoj život. Strávili sme spolu 6 týždňov intenzívneho školenia, ale aj množstva zábavy a premien. Je to už niekoľko rokov dozadu, no občas sa mi 2-3 ozvú a dajú mi vedieť, ako sa im darí. Bola to dobrá škola aj pre mňa.
Daniela
Veľmi náročným no nezabudnuteľným obdobím bolo vedenie šesťdesiatštyri  členného tímu ľudí , kde bolo treba do chaosu zaviesť štruktúru a systém.  Tak sme spoločne budovali náš malý podnik a  samotné delegovanie úloh a profilovanie kolegov prinieslo zaslúžene ovocie.  Vybrala som si šiestich zástupcov a pod mojím vedením na sebe tvrdo pracovali. Dnes sú z nich vynikajúci a úspešní Teamleaderi. A hlavne celý tím naučil mňa veľmi veľa.
Janette
Bolo to moje prvé školenie na hodnotiaci proces, ktorý som zavádzala vo firme. Napriek tomu, že som účastníkov poznala, sa mi triasol hlas a bola som mierne v strese. Uvoľnenie prišlo, keď jeden z účastníkov nevhodne sformuloval otázku a spýtal sa: „Ako často sa urobím?“ miesto „Ako často budem robiť hodnotenia?“ Ten smiech v miestnosti uvoľnil celé napätie a mne toto školenie ostalo ako ponaučenie, že keď mám stres, zasmej sa…

Je leto. Čo robí lektor v lete =) ?
Danka
Každé leto je iné, no ja som práve prijala ďalšiu ponuku na spoluprácu s kozmetickou spoločnosťou, takže u mňa bude pracovné. Teším sa na to, no vždy si nájdem čas aj na rodinu a priateľov, s ktorými sa v lete stretávam napríklad na grilovačke. Dovolenku plánujem až na koniec augusta a také to náhradné leto si užijem v zime na Filipínach.
Daniela
Aj leto je pracovné :))) Prijala som ponuku byť  na viacerých  letných táboroch s deťmi.  Pre mňa  samotnú je to fantastický zážitok vrátiť sa do detstva.  Výchova, vzdelávanie ,motivácia a zábava :))))).
Janette
Venujem sa deťom, pre ktoré som pripravila detský tábor plný zážitkov a učenia sa. Ale užívam si aj leta, načerpávam slnečné lúče, oddych na terase, pomedzi to samozrejme aj nejaká tá príprava na workshopy a zbieranie nápadov na nové veci.

Krásny deň, Tím ALKP