Rozhovory v ALKP

Dnes s  Jankou Vozáryovou, Jankom Žitniakom a Karin Mikulášovou .  O lektorských začiatkoch a zážitkoch, o entuziazme lektora a skúsenostiach na nezaplatenie =).

vozaryova   žitniak   mikulášová

Aké boli Vaše lektorské začiatky, prvé školenie?

Janka
Moja oficiálna lektorská prax začala dňom, keď som ako nová účtovníčka ALKP vysvetľovala jej zakladajúcim členom, ako funguje účtovníctvo, ekonomika a čo im môže moja práca priniesť. Prezidentka ALKP Emília Lopušníková spolu s členom správnej rady Romanom Mojšom objavili vo mne prirodzeného rečníka a presvedčili ma, že určite mám tento dar využiť na odovzdávanie svojich skúseností iným ľuďom. Aby som moju budúcu lektorskú činnosť mohla  vykonávať profesionálne, prešla som si viacerými riadnymi školeniami, ktoré organizovala ALKP, ako napríklad: Lektor s akreditáciou, Vnímavý kouč, Najčastejšie chyby lektorov, Komunikácia, Prezentačné zručnosti, cenotvorba a mnoho ďalších. Prvé prednášky som ako lektorka absolvovala so supervíziou, ktorú mi vykonávala pani prezidentka. Dohliadala na moje výkony a v vzápätí, prípadne po školení mi dávala cenné rady.
Janko
Moje začiatky sa tradujú do obdobia VŠ, kde som mal možnosť si vyskúšať učiť deti v rámci počítačových krúžkov v Centre Voľného Času v Banskej Bystrici. Veľmi pekná skúsenosť; už vtedy boli deti dosť „živé“ :-). Neskôr, namiesto povinnej vojenskej služby, som si vyskúšal lektorovanie počas civilnej služby v Akadémii Vzdelávania v Liptovskom Mikuláši a to ma ovplyvnilo zásadne. No je to už dobrých 17 rokov dozadu :).
Karin
Moje úplne prvé školenie  a lektorská skúsenosť sa týkala oblasti práce so software.   Ako manažérka vzdelávacieho centra IT spoločnosti,  z dôvodu nečakaného výpadku  lektora, som dostala za úlohu školiť skupinu klientov na základy práce s MS EXCEL. Bola som doslova hodená do vody… teda do Excelu.  Práve som nastúpila na štúdium pedagogického minima, takže môj nadriadený zhodnotil, že to zvládnem. (Dovtedy som neučila a nemala žiadnu, lektorskú ani učiteľskú prax.) Do dňa D, som kurzy predávala, plánovala, organizovala a zabezpečovala komunikáciu s lektormi a celkovo som bola zodpovedná za ich hladký priebeh.  Toto školenie si dodnes  pamätám, čas na ňom mi ubehol veľmi rýchlo, klienti boli bystrí,  všetky počítače fungovali a zvládli sme ho až po výsledný test a odovzdanie certifikátov. Môj prejav bol veľmi energický. Keďže učebňa bola umiestnená neďaleko sekretariátu, kolegovia mi neskôr referovali, že môj hlasový prejav bol natoľko výrazný, že ma bolo počuť cez dvere a mohli sa tiež diaľkovo zúčastniť školenia.

Čo všetko počas lektorskej práce zažívate?

Janka
Ekonomické školenia, ktoré ponúkam, sú vo všeobecnosti odbornou a bez zľudšťujúceho podania dosť nezáživnou témou. Udržať pozornosť účastníkov je vždy namáhavé. Pomáhajú príklady z praxe, ktoré vyvolávajú pri účastníkoch chuť podeliť sa aj o tie svoje a tak dostávam zo zážitkov, napríklad z ich daňových kontrol, nové informácie, ktoré môžem využiť pri nasledujúcom školení alebo pri práci ekonómky-účtovníčky. Často zažívam znechutenie účastníkov školení nad rýchlymi, rozsiahlymi a nepredvídateľnými zmenami legislatívy ako aj s rozširovaním administratívnych a odvodových povinností hlavne pre podnikateľov.Janko
Predovšetkým pozitívnu skúsenosť, nesmiernu radosť, že robím to, čo ma vnútorne baví. Predtým som vyskúšal niekoľko zamestnaní a až lektorovanie ma najviac uchvátilo a pohltilo.Karin
Stretávam skvelých ľudí, ktorí majú záujem na sebe pracovať, posúvať sa, zdieľať svoje skúsenosti a zážitky. Zažívam vzájomné ľudské pochopenie, radosť z tvorivosti, empatiu a občas aj AHA momenty. Každé takéto stretnutie je neopakovateľné, umožňuje mi to posúvať sa vďaka požiadavkám klientov ďalej. Ak sa ľudia na kurze otvoria a naladia na seba navzájom, stretnutie prináša uvoľnenú a tvorivú atmosféru v ktorej sa nádherne pracuje. S niektorými účastníkmi kurzov zostávam v kontakte aj prostredníctvom sociálnych sietí. Som poctená, keď mi napíšu ako sa im darí a ako sa im darí v praxi aplikovať získané poznatky. Teší ma ak sa pochvália svojimi prácami.

Čo Vám táto práca dáva a v čom Vás naopak frustruje?

Janka
Učíme sa celý život a tak, ak môžem ako lektorka odovzdávať moje dlhoročné skúsenosti iným ľudom, ktorým to pomôže pri práci alebo v osobnom živote, robí ma to šťastnou.
Janko
Radosť, keď ľudia, účastníci školenia, porozumejú, čo som ich chcel vysvetliť a to, že po absolvovaní školenia, budú pracovať efektívnejšie a budú mať viac času pre „seba“. A hlavne vnútornú slobodu, robiť to, čo ma naozaj baví. Frustruje ma – jedine, ak som nedal zo seba maximum … vždy môžu byť školenia ešte lepšie.

Karin
Táto práca mi prináša nových známych, rozvoj mojich vedomostí a neustálu potrebu vzdelávať sa. Vyvažujem biznis svet svetom tvorivým. A tak v rámci kurzov učím ľudí opäť sa hrať, objavovať svoju tvorivosť, materiály, zručnosti, sny a túžby a vyjadrovať sa výtvarným prejavom. Ak sa nám nepodarí výtvarné dielo podľa predstáv autora, alebo sa niečo pokazí, vyleje, roztrhne… vyhlasujeme to zo smiechom za umelecký zámer. „Pokazene“ vyzerajúce dielka sú často najzaujímavejšie, pretože zmena prináša novú tvorivosť do pôvodného zámeru.  Veľký úspech zaznamenala kombinácia koučingu a koláže z cyklu Moja cesta.
Z rovnováhy ma občas vyvádzajú niektoré nereálne očakávania zadávateľov školenia, obmedzujúce časové limity a zásahy do obsahu. Lektor čarovným prútikom nezmení nastavenú firemnú kultúru, atmosféru vo firme, nevyrieši nejasné kompetencie a komunikáciu a ani nezabezpečí nadriadenému autoritu u podriadených.  Táto práca mi doteraz vždy viac dala, než vzala. A vďaka rodine a priateľom, ak aj nejaké frustrácie vzniknú, tak netrvajú dlho.Po ich odznení sa opäť púšťam s chuťou do nových projektov.

Máte konkrétne stimuly, vďaka ktorým zostávate v tejto brandži dobre naladený?

Janka
Ráno, keď vstanem, mám dve možnosti. Buď budem mať pekný a pohodový deň, alebo zlý. Každé ráno si vyberám prvú možnosť a následne si takým deň aj spravím.

Janko
Niekde som sa dočítal – ak už toho máte „plné zuby“, vráťte sa späť do toho momentu, keď sa rozhodli, prečo robiť to, čo robíte. Tak sa vždy vraciam :). Takýchto situácií je chvalabohu veľmi málo.

Karin
Ako som už spomínala tvorenie je pre mňa relaxom aj psychohygienou, spôsobom na stíšenie a stretnutie sa samej so sebou. Stretávam sa s rovnako naladenými tvorivými kolegami, ktorí ma inšpirujú v témach a materiáloch ktoré ma zaujímajú. Rozhovory, stretnutia , rodina a priatelia sú nápomocní na udržanie nadhľadu aj nálady. Koketujem aj s cvičením a zdravou stravou, ale neodolávam rezňu, káve a kvalitnej čokoláde. Dobre ma naladí pobyt v kníhkupectvách a obchodoch s farbami a kreatívnymi potrebami a prechádzka so psom.

Aké rady či odporúčania by ste dali začínajúcim lektorom?

Janka
Vo všeobecnosti je dobré, keď má začínajúci lektor overené, že má základné predpoklady na túto prácu, aby sa zbytočne netrápil on a zároveň netrápil aj svojich poslucháčov. Úplne nevyhnutné je mať kvalitné vedomosti, zručnosti z oblasti predmetu svojho lektorovania a samozrejme nezaspať na vavrínoch, teda vzdelávať sa aj naďalej. Veľmi dôležité je aj, ešte pred školením, urobiť si analýzu vzdelávacích potrieb, aby školenie prebiehalo hladko a účastníci školenia dostali to čo potrebujú. Dôkladná príprava je, predpokladám, samozrejmosťou. Na začiatok, by som lektorom odporúčala tiež, zobrať akúkoľvek príležitosť školiť, aby nadobudli cenné skúsenosti. Pokiaľ sa lektor plánuje živiť len touto činnosťou, potom je životne dôležité, správne si stanoviť svoju cenu.
Všetkým lektorom prajem aby rozdávali to, čo vedia a aby boli oceňovaní tak, ako si to zaslúžia.

Janko
Ak cítite, že je to práca, ktorú by ste chceli robiť a to tak, že sa Vám tlačia slzy do očí, tak to robte a v žiadnom prípade sa nikdy nevzdávajte.

Karin
Ak máte radi ľudí a prácu s nimi, pracujete a vzdelávate sa, je to polovica úspechu na ceste stať sa vyhľadávaným a skvelým lektorom. Skôr než radiť, chcem všetkých povzbudiť, aby sa nevzdávali, neustále sa vzdelávali, čítali, zdieľali svoje skúsenosti na odborných fórach a v rámci ALKP.  A zároveň ako kouč Vás môžem inšpirovať otázkami a sprevádzať procesom Vašej zmeny na ceste lektora. Vaša autenticita bude Vašou devízou.

Krásny deň, Tím ALKP