Druhý workshop ALKP sa skončil

Druhý workshop ALKP sa skončil

Je „doworkshopované“… Máme za sebou Druhý workshop Asociácie lektorov a kariérnych poradcov, ktorý sme zrealizovali v termíne od 3.10.2014 do 4.10.2014 vo wellness hoteli Šport *** na Donovaloch. Ústrednou tému workshopu bola Osobnosť lektora a kvalita vzdelávania. Vis maior sa s nami trochu zahrala, a tak sme museli mierne upraviť program workshopu. Počasie nás podporilo na 50 % (to znamená, že  1 deň bolo krásne) ale tvorivá atmosféra a vzletná nálada bola  stopercentná.  Túto správu treba podporiť aj trochou štatistiky. Workshopu sa zúčastnilo 16 účastníkov a účastníčok a 7 speakrov.

Workshop s hrdosťou a radosťou otvorila prezidentka ALKP Emília Jányová Lopušníková. So šarmom jej vlastným privítala všetkých účastníkov, predstavila súčasné aktivity, ciele a vízie Asociácie lektorov a kariérnych poradcov. Informovala tiež o novinkách zo sveta ďalšieho vzdelávania a zamerala sa aj na sprostredkovanie poznatkov z medzinárodných konferencií v Banskej Bystrici a Bratislave.

2ws_4
2ws_5

Po príhovore prezidentky ALKP sme mali tú česť na našom workshope privítať Ivanu Miklovič, autorku knihy Lektorské zručnosti. Ivana je profesionálna lektorka, majiteľka spoločnosti GtoG, s.r.o. S účastníkmi podelila o Lektorské zručnosti a zaujímavé tipy z praxe. Prezradila, že pri kreovaní svojich školení vychádza z premisy, že doba sa mení a tak isto sa menia aj účastníci školenia. Títo účastníci už nechcú byť len pasívnymi, nechcú sa zúčastňovať školení v ktorých nevidia prepojenie na prax.

V čom spočíva kúzlo jej školení? Ivana „zasadzuje“ svoje školenia do prostredia, ktoré je bohaté na zmysly (prostredníctvom hudby, plagátov s inšpiratívnymi výrokmi…), používa prvok prekvapenia, príbehy, „hrá“ sa s rytmom školenia…  Ako hovorí, najväčšiu šancu uspieť máte, keď sa dotknete srdca človeka.  A toto všetko Ivana dokorení svojou zanietenosťou.

Všetky tipy a rady, ktoré by sa lektorom mohli zísť dala Ivana do svojej knihy Lektorské zručnosti. Na našom workshope sme zažili aj autogramiádu:

2ws_6
2ws_7

Po prezentácii nasledovala chutná večera a  dlho očakávaný networking – sieťovanie lektorov pri pohári vína. Rozprúdili sa neformálne diskusie, vymenili sa kontakty a všetci účastníci sa navzájom spoznali (a nás teší, že si všetci takmer nepozorovane začali tykať).

2ws_8

2ws_9

Druhý deň otvoril svojou prezentáciou Vladimír Kováčik, profesionálny lektor, ktorý pôsobí v zahraničí. Venoval sa vývoju procesu celoživotného vzdelávania, úlohe lektorskej a poradenskej činnosti v krajinách východnej Európy. Vyjadril sa k procesu celoživotného vzdelávania na Ukrajine, v Bielorusku a Ruskej federácii. Všetky informácie zaujímavo prepojil s množstvom kultúrnych, geografických a sociálno – politických reálií o jednotlivých krajinách. My v ALKP si veľmi ceníme, že taký fundovaný a vzácny hosť prijal naše pozvanie a vystúpil na našom workshope.

2ws_10

2ws_1010

Následne sme pokračovali so Silviou Milovou, ktorá prezentovala o význame networkingu a on line marketingu pre lektorov. Silvia má 15 ročné skúsenosti s marketingom. Informovala nás o tom, že pravidlá marketingu sa zmenili, že všade naokolo môžeme vidieť digitálnych zákazníkov, všetko je on line! A preto by ani lektori nemali zabúdať na to, že by mali mať kvalitnú web stránku.

Potom prišlo na rad PREKVAPENIE. Prekvapenie v podobe „krstu“ našej prvotiny s prideleným í-es-bé-n-kom (ISBN). Krstili sme náš úplne prvý e book (ešte horúci) Kariérne poradenstvo. Krstným otcom sa stalmoderátor rádia Regina Ladislav Eliáš. Ako správny krstný otec uviedol náš e book do života a poprial mu všetko najlepšie a vysokú predajnosť. Krstilo sa páskou z magnetofónovej kazety. Veríme, že páska prinesie knihe magnetický záujem. Krst sme spečatili štrngotom pohárov so šampanským a prípitkom. E book čoskoro zverejníme na našej stránke.

krst

Program sme stupňovali ďalej. Mali sme tú česť udeliť čestné členstvo v ALKP  prof. PhDr. Viere Prusákovej, CSc. – gestorke andragogiky na Slovensku – za prínos v oblasti vzdelávania dospelých. Ocenenie za pani profesorku prevzal pán prof. PaedDr. Miroslav Krystoň, Csc., ktorý zároveň predstavil činnosť katedry andragogiky UMB a porozprával o význame vzdelávania dospelých.

18

Následne sme sa zaoberali Inováciami v lektorských prezentáciách a prezentáciami v programe/nástroji Prezi. Tému nám predstavil Ján Žitniak, profesionálny IT lektor, ktorý študoval moderné technológie v oblasti multimédií a tvorby www stránok vo Fínsku. Powerpoint sa pomaly dostáva do úzadia a nahrádzajú ho Prezi prezentácie, ktoré sú príťažlivejšie. Každý lektor, ktorý chce kráčať s dobou by mal Prezi poznať.

Celý workshop sme ukončili seminárom o poslaní lektorov v rámci ktorého sme vyvolali skupinovú diskusiu so zameraním na aktívne hľadanie riešenia problémových okruhov.

d_a_r

No a potom nasledovalo lúčenie, balenie a odchod domov. Tím ALKP odchádzal domov s neuveriteľne dobrým pocitom, s plnými hlavami nápadov na ďalšie aktivity a s radosťou, že Druhý workshop ALKP dopadol výborne.

Čo hovoria spätné väzby od účastníkov?

Spätné väzby sú veľmi pozitívne, dokonca niektorí účastníci by privítali, keby workshop trval 3 dni smiley Nuž, musíme sa nad tým zamyslieť pri príprave tretieho ročníka…

Z celého  workshopu aktuálne pripravujem video. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.

Tešíme sa na tretí ročník…