Kurz TICHA, 11.6.2022,BŠ

CENA
99,00 

KURZ VEDÚ:

Emília Jányová Lopušníková, Mgr.
Kariérny poradca / Lektor

ZAČIATOK

11. júna 2022 - 10:00

KONIEC

11. júna 2022 - 16:00

ADRESA

Banská Štiavnica   Zobraziť na mape

Inšpirovaný vlastnou skúsenosťou, výbornou knihou a súčasnou dobou. Kurz, na ktorý môžete prísť opakovane a vždy bude iný. Kurz, obsah ktorého by najlepšie vystihla myšlienka Eckharda Tolleho „Keď stratíte spojenie s vnútorným tichom, stratíte spojenie so svojim ja. Ak stratíte spojenie so svojim ja, stratíte sa vo svete.“  A teda, ak spoznáte seba, spoznáte iných.

V roku 2006 som pracovne navštívila Holandsko, kde sme sa zúčastnili viacerých aktivít, ako sa na študijnú cestu patrí. Jednou z tých aktivít, na ktoré sa nezabúda, bola aktivita, ktorej cieľová skupina boli manažéri, riadiaci pracovníci, podnikatelia, učitelia a osoby pracujúce s inými ľuďmi nielen v pomáhajúcich profesiách. Časť tejto aktivity som  niekoľkokrát realizovala aj s účastníkmi vzdelávania na Slovensku. V tom čase sa mi nezdala a možno ani nebola téma „Ticha“ až tak naliehavá ako dnes.

V roku 2017 sa opäť stretávam na III. konferencii ALKP s prednáškou na tému Tichý učiteľ, ktorá bola ohodnotená účastníkmi ako najlepšia. Určite k tomu prispela aj osobnosť Juraja Hipša. Celú prednášku s množstvom inšpirácií môžete vidieť a počuť TU. Táto prednáška, rovnako aj jej úvod, ktorý začal tichom, zanechali nielen vo mne, hlbokú stopu.

Je začiatok roka 2018 a dostáva sa mi do rúk výborná kniha, ktorá je úvahou o tichu. O tichu, ktoré hľadá človek tejto doby. Jeden z mnohých ľudí, ktorý beží v koliesku svojich povinností ako škrečok. Škrečok v koliesku, ktorý dokonca môže svoju rýchlosť aj zvyšovať. V rámci tohto behu nastane pravdepodobne jedna z dvoch možných situácií. Škrečok sa ubehá k totálnemu vyčerpaniu, alebo ho koliesko v určitej rýchlosti odstredivou silou vymrští von. Je to len otázkou času. Rovnako pre škrečka ako aj pre človeka je dobré, bezpečne spomaliť.

Niekedy však nevieme spomaliť sami.  A toto sú dôvody, prečo vzniká kurz Ticha.  Autor knihy spomína filozofa Martina Heideggera, ktorý povedal: „Každý je ten druhý, nik nie je sám sebou.“ Autor knihy Erling Kagge v knihe Ticho v období hluku dopĺňa filozofove úvahy myšlienkami: „Natoľko sa snažíme využívať nové technológie, že sme ochotní vzdať sa slobody. Prestávame byť slobodnými bytosťami a stávame sa zdrojmi. Nie sme však zdrojmi jeden pre druhého, ale čosi odpudzujúcejšie. Sme zdrojmi pre organizácie ako Apple, Facebook, Instagram, Google, Snapchat a štát, ktorý nás dokáže zmapovať vďaka tomu, že mu dobrovoľne pomáhame, pričom informácie o nás predáva alebo využije pre svoje účely. Vypadá to ako využívanie“… Ďalej pokračuje však o niečo optimistickejšie: „Všetko toto vás obohatí, ale myslím si, že existuje aj ticho. Ako vraj povedal mystik Rumi: „Teraz zmĺknem a ticho nech oddelí pravdu od lži…“ Ja dodávam, že spolu s technikou sa zrýchlil aj svet, v ktorom je viac informácií a hluku. Hluku aj toho nášho, vnútorného.

Na to, aby sme našli odpovede v množstve vonkajších a vnútorných informácií, odborníci odporúčajú Ticho. Mnohí manažéri utekajú do ústrania, do tmy, na lazy, aby našli sebevlastné odpovede v tichu. Nie nadarmo sa hovorí, že Ticho lieči. Existuje viacero dôvodov,  prečo je ticho pre človeka dôležité. Je vedecky dokázané, že neustály hluk ovplyvňuje náš mozog a vedie k zvyšovaniu hladiny stresového hormónu v tele.  Ticho má zase celkom opačný efekt.

Takže už stačí len jediné. Nájsť si čas na absolvovanie kurzu Ticha, kde sa  budeme učiť vypnúť v období hluku. Ak sa chcete dozvedieť viac o kurze Ticha, informujte sa potichu prostredníctvom mailu na lopusnikova@alkp.sk.

Kurz je určený pre všetkých, ktorí:

 •  túžia nájsť rovnováhu
 •  nemajú strach z vlastného ticha alebo takéto ticho nepoznajú
 •  zvládnu prejsť pešo minimálne 17 km za akéhokoľvek počasia, chôdza môže byť únikom zo sveta výkonu
 • majú záujem pomocou pár aktivít nájsť odpovede na niektoré osobné otázky
 • s vďakou zjedia  guláš / kapustnicu na horskej chate (kde už o nás vedia, aj o tom, že budeme mlčať :-))

Kurz bude o:

 • mlčaní minimálne 6 hodín
 • hľadaní odpovedí v sebe
 • prežití niečoho, čo nie je v dnešnej dobe bežné
 • krásnych výhľadoch a iných pohľadoch na veci
 • uvedomení si seba
 • zamyslením sa nad svojím konaním, činmi, myšlienkami, pocitmi, želaniami a záujmami

Čo je obsahom kurzu:

 • Na úvod zoznámenie.
 • Zopár inštrukcií o tom ako budú prebiehať aktivity (v tichu), ktoré pomôžu premýšľať nad tým kam smerujeme, po čom túžime, za čo sme vďační.
 • V tichu, počas chôdze a pri zastaveniach vytvoríme mysli priestor, aby sme si mohli utriediť informácie, aby nás mohli napadnúť nové veci, aby sme sa pozreli na veci z iného uhla.
 • Čas v tichu pomôže premyslieť budúce kroky, ak sa potrebujete pre niečo rozhodnúť. Pretože zmena nie je náročná, len rozhodnutie k zmene.
 • Na záver sumarizácia zažitého (verbálna/slovná) pre ujasnenie-pochopenie-uistenie v sebe objaveného prostredníctvom aktivít.

Takže viete prečo?

– Ticho zlepšuje vnímanie
– Ticho posilňuje intuíciu a akciu
– Ticho a s ním spojený pokoj nám pomáha zvyšovať sebauvedomenie
– Ticho pomáha zbaviť sa stresu
– Ticho emočne očisťuje
– Ticho zlepšuje pamäť
– Ticho rozvíja mozog
– Ticho napomáha „AHA momentom“

Čo všetko ku kurzu ponúkame?

Môžete si vybrať z viacerých možností:

 • absolvovať „len“ samotný kurz
 • objednať si kurz s krásnym ubytovaním u Blaškov pri Počúvadle, detaily a fotky nájdete tu
 • objednať si kurz, ubytovanie u Blaškov a stravu (raňajky a večeru)
 • V prípade záujmu o ubytovanie a stravu nás kontaktujte telefonicky na t.č. +421 919185148 alebo prostredníctvom e mailovej adresy  alkp@alkp.sk

Kurz ticha si môžete kúpiť tu

 

 

VIAC INFO

WEB

www.alkp.sk

Telefón

0919 185 148

Email

alkp@alkp.sk

Pridaj komentár