Ako sme riešili konflikty

Ako sme riešili konflikty

Pozvanie prísť za študentami andragogiky do Nitry na UKF nás potešilo. Čo pre študentov znamená stretnutie s ALKP nám „došlo“ až keď nám po akcii prišiel TENTO LIST.

Hlavným cieľom nášho stretnutia bolo pomôcť študentom „dotknúť“ sa praxe, predstaviť im fungovanie ALKP a realizácia menšieho školenia, ktorého ústrednou témou bol výcvik sociálnych a personálnych spôsobilostí zameraný na riešenie konfliktov.  Naše stretnutie prebiehalo v nadštandardne priateľskej atmosfére, k čomu prispelo zopár maličkostí:

  • Učebňa s kobercom. Študenti prišli, začali sa vyzúvať z topánok a sadli si na koberec. Vyzul sa aj ich pedagóg. Vyzuli sme sa aj my.  My sme hádam doma v obývačke!
  • Otvorenosť. Premietali sme prezentáciu o ALKP, kto sme, čo robíme. Slová a komunikácia sa stali silnejšími než akýkoľvek slide. Otázky študentov a naše odpovede ponorili všetkých do príjemnej diskusie. Ako získavame zákazky, prečo jedna zákazka víde, prečo iná nie, konkrétne prípady analýzy vzdelávacích potrieb, na čo pri nich prichádzame a ako s nimi zaobchádzame, ako sme sa v ALKP popálili a naopak radovali, ako hľadáme riešenia, prečo zrovna právna forma občianskeho združenia…a tak ďalej. Atmosféra TOP. Čas bežal, my sme museli tiež J
  • Úprimnosť. Začíname s riešením konfliktov. Všetci postupne hovoríme kedy sme naposledy vstúpili do konfliktu. Študenti neváhajú úprimne sa podeliť aj o detaily ich nedávnych konfliktných situácií.
  • Aktivita. Všetci pracujeme a lepíme na dvere papieriky s vyjadreniami, čo sa s nami deje, keď sme s niekým v konflikte. Niekto sa potí, má hrču v hrdle, cíti sa nepríjemne, niekto má zlú náladu, iný v noci nespí. Hovoríme o fázach konfliktnej situácie. Hovoríme o tom, čo sa s nami deje, keď sa konflikt nerieši. A začíname sa zaoberať aj tým, čo sa stane ak sa konflikt vyrieši a kam nás posúva. Benefity riešenia konfliktov. Prekvapenie.
  • Čas na sebareflexiu. Na rôznych miestach v učebni sú nalepené zvieratá.. medveď, líška, korytnačka, žralok, sova.. Ako sa pri riešení konfliktu správate, čo myslíte? Postavte sa k obrázku, ktorý vaše správanie charakterizuje. Medveď a sova sa tešia popularite. Nasleduje práca samého so sebou. Píšeme test, odpovedáme na otázky, ktoré sa čím ďalej tým viac zdajú podobnejšie. Vlastne o to práve ide 🙂 Posledné odpovede bývajú tie od srdca. Dozvedáme sa, ako sa v skutočnosti správame pri riešení konfliktov. Medveďovi i sove neplánovane ubudlo fanúšikov 🙂
  •  Piatok. Víkend pred nami 🙂 Myšlienky môžu doznieť.
  • Veľké ďakujeme za váš iniciatívny list, referencie a ako ste vnímali stretnutie s ALKP , potešili ste nás. Radi prídeme aj nabudúce!

VEĽKÉ ĎAKUJEME!