Ako bolo na III. Konferencii ALKP

Ako bolo na III. Konferencii ALKP

Dnes keď sledujem odovzdávanie „Oscarov“- Cézar  za projekty slovenskej architektúry, vraciam sa k  tretej konferencii Asociácie lektorov a kariérnych poradcov, ktorá sa uskutočnila 25.09.2017 v reprezentačných priestoroch Cikkerovej siene na Radnici v Banskej Bystrici,  pod názvom Vzdelávanie INAK . Pripravili sme pre Vás malú ochutnávku toho čo sme zažili.

Tak ako architekti chcú priniesť každý rok niečo nové, ale s rešpektom na prostredie v ktorom žijú, tak aj my lektori a kariérni poradcovia sa snažíme používať techniky a prostriedky, ktoré zapadnú do nášho prostredia.

Témou  tretieho ročníka konferencie bolo vzdelávanie INAK. Mohli sme vidieť šesť  profesionálnych speakrov, z ktorých každý v nás zanechal určité poznanie. Rozdielnosť prednášok nám umožnila získať iný pohľad v práci, ktorú dovolím si povedať vnímame ako náš koníček .

Tretí ročník konferencie krátko po deviatej hodine otvorili krátkym príhovorom prezidentka Asociácie lektorov a kariérnych poradcov  Mgr. Emília Jányová Lopušníková a  viceprezident Mgr. Roman Mojš.

Ako prvý vystúpil Peter Kalčevský s témou Skúsenosťou k úspechu.

Pán Kalčevský pracuje už 8 rokov v neziskovej vzdelávacej organizácii, ktorá ponúka nadštandardné programy zamerané na podnikateľské ekonomické a finančné vzdelávanie.

V jeho prednáške sme sa dozvedeli o metóde „learnig by doing“ a ako myslieť „out of box“. Spomínate si ešte na zápalky, alebo slona?

Za témou Tichý učiteľ bola ukrytá myšlienka ako stíšenie nielen našej mysle nám môže pomôcť pri práci, ale aj pri psychohygiene. S touto témou vystúpil druhý speaker Juraj Hipš, riaditeľ mimovládne neziskovej organizácie, ktorá inšpiruje k zmene Živica.

V úvode sme si mohli vyskúšať, aké je to sedieť na monotónnej prednáške, fúha aj dve minúty dajú človeku riadne zabrať.

Ako sa dá využiť ticho pri vzdelávaní ? OK. Tak  začíname : zavrite si oči a…. 5 minút sme venovali vedomej meditácii, pretože skutočná zmena prichádza zvnútra.

Dynamika konferencie sa stupňuje a prichádza Petr Turoň s témou „Jak být kreativní lektor“. Počet lektorov sa každý rok zvyšuje, ale teórie sa veľmi od seba nelíšia. Je na lektorovi ako sa čo najviac dokáže odlíšiť. Mnoho ľudí tvrdí, že nie sú kreatívni, alebo pod nánosom povinností už zabudli byť kreatívni.  Petr sa venoval téme ako v sebe nájsť kreativitu a ako ju rozvinúť, aby sa prednáška stala nezabudnuteľnou. Ukázal nám rôzne praktické tipy ako použiť fotografiu, film, hudbu atď.

Traja speakri ukončili predpoludňajší program a účastníci sa presunuli na obed, ktorý zabezpečovala spoločnosť Alfa Bio. Pre túto udalosť sme stavili na čisto bezmäsitú stravu J .Veríme, že chutilo. Počas obeda sa živo diskutovalo, objavili sa aha momenty a hlboké uvedomenia plynúce z prednášok.

Popoludňajší program otvoril Tomáš Langermann, školiteľ a kouč spoločnosti Power Coaching, s.r.o., ktorý sa zameriava na vzdelávanie dospelých v oblasti rozvoja osobnosti, odbúravania stresu, efektívneho narábania s časom a posilnenia sebavedomia. Pán Langermann sa venoval téme „ Ako zbaliť dokonalú ženu“. Umožnil nám zažiť netradičnú prednášku o veciach, ktoré nám často unikajú. Čo nám hovoria vedecké analýzy, ako vytvoriť synergiu medzi emóciami a raciom?

Po krátkej prestávke na úžasnú štrúdľu a kávičku z dielne Alfa Bio sme pokračovali v programe.

Tému „ Ak budeme rozvíjať svoje slabé stránky budeme priemerní, ak silné stránky budeme jedineční“ rozvinula Zuzana Zahradníková, zakladateľka spoločnosti Career Spring, s.r.o., speakerka na TEDx a lektorka interaktívnych workshopov. Zuzka nám ukázala kroky ako identifikovať naše silné stránky aj v dospelosti a ako využiť svoj potenciál naplno. Pamätáte sa na otázku : Pri akej činnosti zabúdate na čas ?

Poslednou speakerkou bola Katarína Melová, špeciálna pedagogička, brainfeedback terapeutka, študentka II. fázy procesorientovanej psychoterapie, spoluzakladateľka Terrain. Katka zaujala témou o ceste. Ako nás cesta môže zaviesť veľmi ďaleko, alebo nás môže viesť aj hlboko dovnútra.

Hovorila o metaforických kartách, čo karty zobrazujú, ako s nimi pracovať, ako si karty vybrať podľa témy, ktorou sa zaoberáme a v neposlednom rade ako karty pomáhajú obohatiť vzdelávací kurz.

Počas konferencie prebiehal sprievodný program, mohli ste si pozrieť obrazy nadaných detí zo Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici, od Miriam Paradovej a Zuzky Repkovej zakúpiť ručne robené drotárske šperky a doplnky, ktoré nesú značku „Vyrobené rukami“,  a vyskúšať  ručne vyrobené mydlá,liečivé oleje a peelingy z čisto prírodného materiálu vám prezentovala lektorka Gabriela Šamajová a Občianske združenie Náruč z Čadce. Veľký záujem bol aj o metaforické karty lektorky Katky Melovej. Obohatením konferencie bola súťaž o hodnotné ceny.

Celý deň prebiehal v príjemnej atmosfére, ďakujeme speakrom, úžasnej moderátorke, všetkým, ktorí prispeli k sprievodnému programu a spoločnosti Alfa Bio, ktorá sa postarala o skvelý catering počas konferencie. Veľké ďakujem patrí tiež Občianskemu združeniu Tvorivá dielňa z Košíc,  ktoré podarovalo všetkým účastníkom konferencie ručne vyrábané magnetky ALKP vo vintage štýle 🙂

Už teraz sa úprimne tešíme na všetkých o rok 🙂