Lektor ako životné povolanie

Lektor ako životné povolanie

V ALKP máme často priestor pozorovať „z druhého brehu“ životné príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli zvoliť si prácu ako Lektor v zmysle svojho životného povolania. Povolanie, plné zaručenej slobody a nezaručeného rozletu v budúcnosti. Zaručenú slobodu možno cítiť nielen v manažmente svojich zákaziek, kedy si sám určujem, kedy budem školiť, kde a za koľko. Ale najmä v nespútanej kreativite pri tvorbe a realizácii vlastných školení.

Pamätám si lektora, ktorý firemné školenie o riešení konfliktov začal so zdochnutou rybou na stole. Spýtal sa účastníkov školenia či im ryba smrdí. Následne dal rybu do šuflíka, čím sa mu podarilo vytvoriť dojem, že hoci zdochnutú rybu (problém) nevidia, aj tak ju cítia. Účastníci si mali vybrať z dvoch riešení. Buď sa ryba vyloží na stôl, rozpitve sa, a uprace sa po nej. Alebo bude stále v šuflíku a bude naďalej zapáchať. Školenie bolo úspešné.

V tomto prípade ide o odvážne kroky sebaistého lektora, ktorí vie, že takýto začiatok ustojí. Štúdium lektorských zručností, prax v lektorovaní, striedanie účastníkov vzdelávania a lektorských skupín dáva lektorovi priestor na cibrenie si vlastných schopností a sebadôveru. Všetko chce svoj čas. A tým sú práve životné príbehy ľudí, ktorí si zvolili prácu lektora ako svoje povolanie, zaujímavé. Sledujeme príbehy lektorov, ktorí sa systematicky pripravujú na toto povolanie, rozložia sily a učia sa od tých najlepších. Sledujeme aj príbehy, kedy sa človek chce rýchlo vyšvihnúť, učí sa pre „papier“ od amatérov a sám si svoj rozlet spomaľuje, alebo niekedy dokonca i znemožní. Škoda toho, najmä v prípadoch, keď tam je talent. Môžeme prečítať úžasné knihy, vypočuť si skvelé audionahrávky, či sledovať perfektné vzdelávacie webináre. Stretnutia so živými ľuďmi, od ktorých sa môžeme učiť sa nahradiť nedajú.  Pevný a stabilný dom môže stáť len na pevných a stabilných základoch.  Našťastie. Je to cesta udržania si zaručenej slobody a zároveň zaručenej budúcnosti, kedy máte ako dobrý lektor stálych klientov. Klientov, ktorí chcú ako lektora VÁS.  Pretože ste sa stali naozaj dobrým, profesionálnym lektorom.

Ak sa Vám páči vzdelávanie
?kde dostanete množstvo tréningov,
?cvičenia si vyskúšate sami na sebe,
?naučíte sa zostaviť dokonalý učebný plán:
?ktorý vás podrží pri vzdelávaní,
?vy ako lektor neodpadnete hneď po školení,
?nebudete mať stres z vystúpenia,
?účastníci sa nebudú nudiť,
?stanete sa lektorskou hviezdou,
?budú vás volať klienti, aby ste ich vzdelávali…

Na kurze Lektor v ALKP vás to budeme učiť celých 6 dní. 

NEVHODNÝ pre osoby, ktoré chcú iba osvedčenie. 
DOPORUČENÝ pre osoby, ktoré chcú byť profesionálmi.

tip Najvyšším levelom preukázania lektorských zručností je Certifikácia lektora.