Kurz TICHA, 09.06.2018, BŠ Copy

CENA
80.00 

Kurz vedú:

Emília-Jányová-Lopušníková
Emília Jányová Lopušníková, Mgr.
Kariérny poradca / Lektor

Začiatok

9. júna 2018 - 10:00

Koniec

9. júna 2018 - 16:00

Adresa

Banská Štiavnica   Zobraziť na mape

Inšpirovaný vlastnou skúsenosťou, výbornou knihou a súčasnou dobou. Kurz, na ktorý môžete prísť opakovane a vždy bude iný. Kurz, obsah ktorého by najlepšie vystihla myšlienka Eckharda Tolleho „Keď stratíte spojenie s vnútorným tichom, stratíte spojenie so svojim ja. Ak stratíte spojenie so svojim ja, stratíte sa vo svete.“  A teda, ak spoznáte seba, spoznáte iných.

V roku 2006 som pracovne navštívila Holandsko, kde sme sa zúčastnili viacerých aktivít, ako sa na študijnú cestu patrí. Jednou z tých aktivít, na ktoré sa nezabúda, bola aktivita, ktorej cieľová skupina boli manažéri, riadiaci pracovníci, podnikatelia, učitelia a osoby pracujúce s inými ľuďmi nielen v pomáhajúcich profesiách. Časť tejto aktivity som  niekoľkokrát realizovala aj s účastníkmi vzdelávania na Slovensku. V tom čase sa mi nezdala a možno ani nebola téma „Ticha“ až tak naliehavá ako dnes.

V roku 2017 sa opäť stretávam na III. konferencii ALKP s prednáškou na tému Tichý učiteľ, ktorá bola ohodnotená účastníkmi ako najlepšia. Určite k tomu prispela aj osobnosť Juraja Hipša. Celú prednášku s množstvom inšpirácií môžete vidieť a počuť TU. Táto prednáška, rovnako aj jej úvod, ktorý začal tichom, zanechali nielen vo mne, hlbokú stopu.

Je začiatok roka 2018 a dostáva sa mi do rúk výborná kniha, ktorá je úvahou o tichu. O tichu, ktoré hľadá človek tejto doby. Jeden z mnohých ľudí, ktorý beží v koliesku svojich povinností ako škrečok. Škrečok v koliesku, ktorý dokonca môže svoju rýchlosť aj zvyšovať. V rámci tohto behu nastane pravdepodobne jedna z dvoch možných situácií. Škrečok sa ubehá k totálnemu vyčerpaniu, alebo ho koliesko v určitej rýchlosti odstredivou silou vymrští von. Je to len otázkou času. Rovnako pre škrečka ako aj pre človeka je dobré, bezpečne spomaliť.

Niekedy však nevieme spomaliť sami.  A toto sú dôvody, prečo vzniká kurz Ticha.  Autor knihy spomína filozofa Martina Heideggera, ktorý povedal: „Každý je ten druhý, nik nie je sám sebou.“ Autor knihy Erling Kagge v knihe Ticho v období hluku dopĺňa filozofove úvahy myšlienkami: „Natoľko sa snažíme využívať nové technológie, že sme ochotní vzdať sa slobody. Prestávame byť slobodnými bytosťami a stávame sa zdrojmi. Nie sme však zdrojmi jeden pre druhého, ale čosi odpudzujúcejšie. Sme zdrojmi pre organizácie ako Apple, Facebook, Instagram, Google, Snapchat a štát, ktorý nás dokáže zmapovať vďaka tomu, že mu dobrovoľne pomáhame, pričom informácie o nás predáva alebo využije pre svoje účely. Vypadá to ako využívanie“… Ďalej pokračuje však o niečo optimistickejšie: „Všetko toto vás obohatí, ale myslím si, že existuje aj ticho. Ako vraj povedal mystik Rumi: „Teraz zmĺknem a ticho nech oddelí pravdu od lži…“ Ja dodávam, že spolu s technikou sa zrýchlil aj svet, v ktorom je viac informácií a hluku. Hluku aj toho nášho, vnútorného.

Na to, aby sme našli odpovede v množstve vonkajších a vnútorných informácií, odborníci odporúčajú Ticho. Mnohí manažéri utekajú do ústrania, do tmy, na lazy, aby našli sebevlastné odpovede v tichu. Nie nadarmo sa hovorí, že Ticho lieči. Existuje viacero dôvodov,  prečo je ticho pre človeka dôležité. Je vedecky dokázané, že neustály hluk ovplyvňuje náš mozog a vedie k zvyšovaniu hladiny stresového hormónu v tele.  Ticho má zase celkom opačný efekt.

Takže už stačí len jediné. Nájsť si čas na absolvovanie kurzu Ticha, kde sa  budeme učiť vypnúť v období hluku. Ak sa chcete dozvedieť viac o kurze Ticha, informujte sa potichu prostredníctvom mailu na lopusnikova@alkp.sk.

 Kurz je určený pre :

  • všetkých, ktorí túžia nájsť rovnováhu

VIAC INFO

Web

www.alkp.sk

Telefón

0919185148

Email

alkp@alkp.sk

Pridaj komentár